niedziela, 26 kwietnia 2015

Szpinak - niskokaloryczna bomba witaminowa

Szpinak przez jednych uwielbiany przez drugich znienawidzony, kojarzy nam się głównie z okresu dzieciństwa, kiedy to na talerzu lądowała solida zielona porcja tego warzywa. Źle przyrządzony szpinak z okresu młodości może skutecznie zniechęcić do jego spożywania, lecz na szczęście dzisiaj chętniej korzystamy z wzorów kuchni włoskiej czy francuskie, dzięki temu bogate w składni odżywcze warzywo smakuję naprawdę doskonale.Liście szpinaku mają wiele właściwości prozdrowotnych są bogate w potas, dzięki temu obniżają ciśnienie krwi. Mają działanie antynowotworowe, są źródłem antyoksydantów- związków chroniących nasz organizm przed wolnym rodnikami, opóźniających proces starzenia. To przede wszystkim bogate źródło witaminy K, A, C, B2, B6, magnezu, manganu, żelaza, wapnia, potasu i kwasu foliowego, cynku, protein, fosforu, błonnika pokarmowego i miedzi.
W liściach szpinaku znajduje się także łatwo przyswajalne żelazo, tyle że w mniejszej ilości, niż przed laty sądzono (wynikało to z pomyłki analityków, którzy źle postawili przecinek) – 2,8 mg w 100 g (dzienne zapotrzebowanie to ok. 15 mg dla kobiet i 10 mg dla mężczyzn). Żelazo transportuje tlen do organizmu i odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek.
Warzywo te jest również zalecane w diecie kobiet w ciąży, zawarty kwas foliowy zapobiega wadom układu nerwowego płodu i  chroni przed chorobami układu krążenia.Dodatkowo betakaroten i inne przeciwutleniacze biorą czynny udział w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przeciwmiażdżycowej, natomiast witaminy z grupy B, w które szpinak jest bogaty, skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Wartości odżywcze szpinaku zmniejsza jednak występujący w jego liściach kwas szczawiowy.
Szczawiany wpływają odwapniająco na organizm. Ich nadmiar może przyczyniać się do powstawania kamicy szczawianowo-wapniowej. Szczawiany utrudniają wykorzystanie wapnia, wiążąc się z nim i tworząc trudno rozpuszczalne sole.Na szczęście ochronę organizmu przed ubytkiem mikroelementów można zapewnić, jeśli będziemy jeść szpinak razem z produktami bogatymi w wapń.


Przepisy jak wykorzystać szpinak w potrawach ;)



Szybki przepis na pyszny koktajl szpinakowy
  • 1 banan
  • garść szpinaku
  • 1 duża brzoskwinia
  • 1 morela
  • 0,5 l wody





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 *Kolorowaaaa*

Designed By Blokotek