W liściach szpinaku znajduje się także łatwo przyswajalne żelazo, tyle że w mniejszej ilości, niż przed laty sądzono (wynikało to z pomyłki analityków, którzy źle postawili przecinek) – 2,8 mg w 100 g (dzienne zapotrzebowanie to ok. 15 mg dla kobiet i 10 mg dla mężczyzn). Żelazo transportuje tlen do organizmu i odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek.
Warzywo te jest również zalecane w diecie kobiet w ciąży, zawarty kwas foliowy zapobiega wadom układu nerwowego płodu i chroni przed chorobami układu krążenia.Dodatkowo betakaroten i inne przeciwutleniacze biorą czynny udział w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przeciwmiażdżycowej, natomiast witaminy z grupy B, w które szpinak jest bogaty, skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Wartości odżywcze szpinaku zmniejsza jednak występujący w jego liściach kwas szczawiowy.
Szczawiany wpływają odwapniająco na organizm. Ich nadmiar może przyczyniać się do powstawania kamicy szczawianowo-wapniowej. Szczawiany utrudniają wykorzystanie wapnia, wiążąc się z nim i tworząc trudno rozpuszczalne sole.Na szczęście ochronę organizmu przed ubytkiem mikroelementów można zapewnić, jeśli będziemy jeść szpinak razem z produktami bogatymi w wapń.
Przepisy jak wykorzystać szpinak w potrawach ;)
Szybki przepis na pyszny koktajl szpinakowy
- 1 banan
- garść szpinaku
- 1 duża brzoskwinia
- 1 morela
- 0,5 l wody
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz