sobota, 6 czerwca 2015

krem z białych szparagów i brokułów

skadniki:
  • woreczek do pieczenia w piekarniku
  • pęczek białych szparagów
  • brokuły
  • makaron orkiszowy
  • przyprawy- przyprawa do mielonego(dużo), majeranek, lubczyk, zioła prowansalskie, curry, pieprz cytrynowy, sol 
do posypania
  • groszki ptysiowe - 1 puszka cieciorki sól, suszona papryka słodka lub/i ostra (mogą być też inne przyprawy) przepis
  • orzeszki ziemne obtoczyłam w ostrej papryce   


Przygotowanie:

Szparagi
  1. Białe szparagi są bardziej włókniste niż zielone i muszą zostać obrane (oprócz główek). Szparagi obieramy obieraczką do szparagów, zwykłą obieraczką do warzyw lub ewentualnie małym ostrym nożykiem bez ząbków. Obieramy je od góry do dołu, zaczynając pod główką. Należy obrać je bardzo dokładnie, aby nie pozostały żadne włókna. Kolejno obcinamy twarde, zdrewniałe końcówki. Mniej więcej należy odciąć około 1/3 szparagi od dołu. Przy świeżych szparagach wystarczy czasami odciąć ok. 2cm, przy starszych nawet do 5cm.
  2. Szparagi najlepiej jest gotować w wysokim, wąskim garnku, na stojąco tak, aby główki wystawały powyżej gotującej się wody. Główki są najdelikatniejsze i wystarczy jak zmiękną pod wpływem pary. Istnieją specjalne garnki do gotowania szparagów. Są one właśnie wąskie, wysokie i z sitkiem w środku dla łatwiejszego wyciągnięcia szparagów z wody.  Nie są one jednak niezbędne. Wystarczy zwykły garnek, ale ważne jest, aby nie był aluminiowy. W ostateczności można również ugotować szparagi na leżąco.  Szparagi gotujemy w osolonej wodzie, z dodatkiem szczypty cukru. Można dodać również trochę masła.Gdy gotujemy szparagi na stojąco, najlepiej jest dodatkowo związać je luźno nitką, aby stały pionowo i równo się gotowały. Szparagi gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu. (Jeśli gotujemy szparagi na leżąco, to nie musimy przykrywać garnka). Czas gotowania zielonych szparagów jest krótszy niż czas gotowania białych. Zielone szparagi należy gotować ok. 10min, a białe ok. 15min. Czas gotowania zależy do grubości szparag. Najlepiej jest sprawdzić ich miękkość widelcem. Ugotowane szparagi powinny być miękkie, ale nie mogą się rozpadać. Ważne, aby ich nie przegotować. 
Brokuły 
  1.  Usuwamy liście i twardą część łodygi (jest najtwardsza i gotuje się najdłużej, dlatego warto ją odciąć, obrać z zewnętrznej, twardej warstwy i ugotować osobno lub w tym samym garnku co górną część, ale odpowiednio dłużej: łącznie ok. 10-15 minut).
  2.  Dokładnie płuczemy brokuła pod strumieniem zimnej wody.
Jak gotować brokuły
  1. W garnku, do którego zmieści się brokuł, zagotowujemy osoloną wodę (na 1 l wody przypada 1 łyżeczka soli).
  2. Wkładamy brokuła do garnka z gotującą wodą, zielonymi kwiatkami do góry. Brokuł nie musi być zanurzony w wodzie w 100%; wystające ponad powierzchnię wody kwiaty wystarczy polać wodą. Brokuła można gotować w całości lub podzielonego na mniejsze różyczki.
  3.  Gotujemy brokuła pod przykryciem przez ok. 4-7 minut. W trakcie gotowania można spróbować czy jest odpowiednio miękki. Gotowane brokuły powinny być al dente, czyli lekko twarde, delikatnie chrupiące, a jednak ugotowane, o odpowiedniej miękkości.
Krem
  1. ugotowane szparagi i brokuły wsadzamy do woreczka
  2. dosypujemy dużo przyprawy do mielonego i innych przypraw
  3. zamykamy woreczek, wsadzamy do piekarnika za 30min 200stopni
  4. po upływie 30min wyjmujemy warzywa, czekamy aż ostygnął i miksujemy na gładką masę
Całość
  1. ugotowany wcześniej makaron wykładamy na talerze
  2. nakładamy krem
  3. obsypujemy orzeszkami i kulkami ptysiowymi z cieciorki

smacznego




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 *Kolorowaaaa*

Designed By Blokotek